Fenntartható fejlődés – Csékút

Mit értünk, mi Csékútiak a fenntartható fejlődésen? 

Természetesen, a természettel együtt, a természet erőforrásait észszerűen felhasználva élni. VAGYIS TÖREKSZÜNK ARRA, HOGY ÚGY ÉLJÜNK EGYÜTT A TERMÉSZETTEL, MINT ELŐDEINK. EBBE BELETARTOZIK A KISKERTEK MEGMŰVELÉSE, A „HÁZTÁJI GAZDÁLKODÁS” A MEGTERMELT ÉLELMISZEREK TÉLI TARTÓSÍTÁSA. A CSÉKÚTIAK SZÁMÁRA MAGÁTÓL ÉRTETENDŐ A KOMPOSZTÁLÁS.

A Fék áruháztól idézett mottót kiegészítjük azzal, hogy „helyben termesztem! „

Tudományosabban is meg lehet fogalmazni:

A települések, térségek azon erőforrásait, amelyek révén képessé válnak a fenntartható
fejlődés folyamatába történő aktív bekapcsolódásra, a fenntartható fejlődés
erőforrásainak nevezem. A fenntartható fejlődés erőforrásainak körébe tehát mindazon
tényezők beletartoznak, amelyeket megfelelő korlátok között hasznosítva javul a
település vagy térség lakóinak életminősége, miközben a bioszféra igénybevételük
összességében csökken, közelít a globális ökológiai teljesítmény arányosan rájuk jutó
részének nagyságrendjéhez. A globális ökológiai teljesítmény arányos részének közelítő
becslését segíti az ökológiai lábnyomszámítási módszer, amelynek gyakorlati
jelentőségére, alkalmazási lehetőségeire dolgozatomban kitérek. (Szántó Katalin FENNTARTHATÓ VÁROSIAS KISTÉRSÉGEK)

A csékúti lakosok nagy része megtermeli a zöldséget, gyümölcsöt, eltesz télire, szőlőt művel, a hulló gyümölcsből pálinkát főz.

A lehető legrövidebb élelmiszerlánc az amikor behozzuk a kertből a terményt és ételt készítünk belőle.

Egy két kép a kertekről, a gazdálkodásunkról. NINCS ANNYI HELY, AMENNYI KÉPET A KISKERTEKRŐL FEL TUDNÁNK TÖLTENI!!!

 

 

 

Látogatás a bolgárkertben:

Bolgárkertben voltak a Csékútiak.

 

Nem ígérkezett napfényesnek a péntek reggel, de a borúra szerencsére jött a derű, és a délelőtt folyamán még a nap is kisütött.  Mondhatjuk, hogy kedvezett az időjárás a Csékútiaknak, akik erre a napra szerveztek egy kirándulást a Bolgár kertbe.

A Modern Ajka programsorozat finisében, a fenntarthatóság városrészi feladat jegyében indult útnak a csapat, nem kis létszámmal, hiszen a minimum 15 főre tervezett létszám helyett huszonkét fő volt kíváncsi erre a programra. Nem is csalódtak, hiszen egyöntetű véleményként hangzott el a látogatás végén, hogy nagyon hasznos, hangulatos és tanulságos délelőttöt töltöttek el a zöld szőnyegként elterülő a kiskertek sok-sok egyéni kis parcellái között. Meglepően nagyon rendezett, gazmentes, és buja tavaszi vetemények, zöldségek, friss hajtások láttán, elismerésünket fejeztük ki a kert gondnokának, Kovács Tibornak és csapatának. A résztvevők -mindenki maga is kiskertművelő-, látták azt a rengeteg munkát és az azzal párosuló hozzáértést, szeretet, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy ezt a képet láthassuk.

A látogatás másik nem kevésbé hasznos hozadéka az a rengeteg  új információ amit Kovács Tibor osztott meg résztvevőkkel a növénytermesztés praktikáiról, a gyógynövényekről és az egészséges táplálkozásról. A pergő nyelvű előadótól csak úgy záporoztak a hasznos tanácsok, hogy mikor, mit, mivel és mikor, továbbá a különböző panaszokra milyen termést vagy gyógynövényt érdemes fogyasztani és hogy mennyire oda kell figyelni a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztásra. Annyiszor hallottuk, hogy már a csapból is ez folyik, és lám mégsem iszunk eleget! Nosza rajta, akkor jöhet a gyógyteakóstolás! Legtöbben most először találkoztak a gyömbérteával, ami nélkül Tibor szerint nem múlhat el a tél …, de fanyar íze miatt a szuperélelmiszernek kikiáltott homoktövist is tétován ízlelgettük.

Több az egészségesebb étkezési szokások irányába (magunkban és magunknak tett) fogadalom és az őszi visszatérés ígéretével, sok hasznos tudnivalóval gazdagodva indult haza a csoport. Köszönjük Bolgár kert! Ez férfi munka volt!

 

 

Szemléletformáló előadás sorozatokon rendszeresen részt vettünk a Kampusz előadásain, 15 fővel, vagy azt meghaladó létszámmal, amiről a helyszínen készült jelenléti ívek is tanúskodnak.

Egy-két kép a részvételről:

E

 

 

Aktív részvételünket igazolja, hogy ezen az előadáson két hozzászóló is a Csékúti Baráti Kör tagjai közül kérdezett az előadótól!

 

Humoros divatbemutató négy városrész összefogásával a Padragkúti Művelődési házban 2023. március 02-án.

Modern Ajka- Újrahasznosított divat és közösségépítés

Négy városrész együttműködésével jött létre az a divatbemutató, amely az újrahasznosíthatóság és a fenntarthatóság témái köré szerveződött. A március másodikán délután, a Modern Ajka programsorozat keretében, a padragkúti művelődési házban tartott programra ellátogatott Dorner László alpolgármester és Gerencsér Hilda önkormányzati képviselő, valamint Karnics Miklós önkormányzati megbízott.

A különleges rendezvény telt házat vonzott, volt, akinek ülőhely sem jutott. A délutánra mind a kilenc városrészből érkeztek érdeklődők, hogy ötleteket gyűjtsenek, tanuljanak, és nem utolsó sorban ismerkedjenek, jól érezzék magukat.

A színpadon több, mint nyolcvanan mutatták be a fenntarthatóság ihlette ötleteket jeleneteket, színdarabokat, érdekes, élvezhető formában. A csoportok három hónapig készültek.

Paksa Jenőnétől megtudtuk, hogy a csékúti és padragi csapat, együtt mutatta be a műsorát, amelyet Bíróné Bognár Ágnes rendezett és állított színpadra. A farmer öltözet, csuhé baba, lábtörlő, táska újrahasznosítás szerepelt a műsorban, de volt PET-palackból, újságpapírból, cukorkás zacskóból készített ruha is. A padragi koordinátor Galambos Béláné.

Csikólegelőről 20 szereplő lépett színpadra, de 30 ember dolgozott a műsoron. Minden generáció részt vett benne, vitték az ötleteket, amelyeket beépítettek a közös programba. Pethő Anita, a csikólegelőiek vezetője elmondta, szép élmény volt mindannyiuk számára. A felkészüléssel és szerepléssel járó feladatok még jobban összekovácsolták a generációkat.

Köszöntő beszédében Rejtőné Csizmadia Márta tósokberéndi koordinátor, egy filmből idézve megfogalmazta, hogy bármennyire is törekedni kell az egyéni nagyszerűségre, és törekedni kell rá, mert magától nem hullik az ölünkbe, azt se feledjük, hogy egyetlen egyén sem erősebb a közösségnél.

– A köztetek lévő kötelék erősebbé tesz titeket, mint amilyenek külön vagytok!

Hozzátette, hogy mind a négy helyszínen nagyon lelkes koordinátorok, és csapattagok voltak, hamar megtalálták egymással a közös hangot. Élvezték a közös munkát, a megannyi megbeszélést, próbát, ruhapróbát, főpróbát, amelyet közös alkotás előzött meg.

A Modern Ajka, bár vetélkedő, de mégis inkább közösségformáló ereje van. A fenntartható divatbemutató ötlete a csékúti csapattól ered, akik a programsorozatban együttműködő városrészüket, Tósokberéndet is bevonták. A padragiak is meghívták a saját párjukat, Csikólegelőt.

A felkészülés kezdetén kisorsolták az évszakokat. A padragiak mutatták be a tavaszi, a csékútiak a nyári, a tósokberéndiek az őszi, a csikólegelőiek a téli divatot.

A szüreti bálozó hölgyekre senki sem mondhatja, hogy minden boltban kapható szerelésben jelentek volna meg. Ruházatuk egyedi volt, olcsó, teli ötlettel és jó sok munkaórába került a létrehozása. Egyikük ruhája chipszes és gumicukros zacskókból, felsője színes gemkapcsokból készült. Fülbevalója kupakokból, táskája cd-lemezekből, gyerekkori gyöngyeivel díszítve. Cipőjét édesapja régi puzzle-jével rakták ki, karkötőjét sörös és üdítős nyitófülekből rakták össze.

Egy másik bálozó szoknyája drapéria, felsője nyakkendő volt. A harmadik hölgy nyaklánca egy használt számítógép egérből készült, a billentyűzetből pedig Tósokberénd nevét rakták ki. Bemutattak foglalkozásokra jellemző egykori és mostani egyenruhákat is. Előkerült egy több évtizedes iskolaköpeny, készült az iskolába induló kislánynak nyaklánc, a nagypapa nyakkendőjéből, szoknya, a kovid idején használt arcmaszkokból, felső, a nagyi régi függönyéből. Ezeken kívül a bemutató résztvevői láthattak kötényruhát, overált és esőköpenyt is. Az elektromos hulladéknak sem biztos, hogy a szelektív gyűjtőben a helye: kiválóan lehet velük báli ruhát díszíteni.

Bíróné Bognár Ágnes, aki a délutánon konferált, valamint a padragi és csékúti előadás forgatókönyvét írta, a darabot rendezte, kérdésünkre elmondta, hogy a szereplők ötletekkel segítették a munkáját, a próbákon ő is adott némi szabadságot nekik. A próbák jó hangulatban zajlottak, a résztvevők közelebb kerültek egymáshoz. Ágnes, akinek bábszínház múltja is van, az Ajka60 vetélkedősorozatban is rendezett egy, Csékút múltját mutatták be, és harmadik helyen végeztek.

A zárókép az idősebb nők otthoni retro viseletének örök darabja, az otthonka volt. A csikólegelőiek mindhárom csapatot egy újrahasznosított anyagból Kun Gyula ötlete alapján készült barátság kapuval, és minden szereplőt egy Stirling Gréta által készített 3d nyomtatású bevásárlókocsi érmével ajándékoztak meg.

A műsor utáni vendéglátáson és beszélgetésen a résztvevők megfogalmazták azt az igényüket, hogy kapcsolatban maradnak, meghívják a többieket jövőbeli rendezvényeikre.

(ta)

Fotó: Gyarmati

 

https://drive.google.com/drive/folders/16S2GuR4GxTCLYcmXYxy1gCG38ORCNGc1?usp=sharing_eil_m&ts=65edf739

Újrahasznosított divat és közösségépítés Ajkán

https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/430218029_122133455990132945_4630898532757738761_n.jpg?stp=dst-jpg_p526x395&_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=6bt0jl_VSNoQ7kNvgECpX4t&_nc_ht=scontent-prg1-1.xx&oh=00_AfAKqeLVbjqg6d14EWOsvQ0HyEd_U62FPIyLHohdsVw6OA&oe=663E2FC7

Négy városrész együttműködésével jött létre az a divatbemutató, amely az újrahasznosíthatóság, a fenntarthatóság téma köré szerveződött. A március másodikán délután a Modern Ajka programsorozat keretében a padragkúti művelődési házban tartott programra ellátogatott Dorner László alpolgármester, Gerencsér Hilda önkormányzati képviselő, valamint Karnics Miklós önkormányzati megbízott. Paksa Jenőnétől megtudtuk, hogy csékúti és padragi csapat együtt mutatta be a műsorát, amelyet Bíróné Bognár Ágnes rendezett és állított színpadra. Farmeröltözet, csuhébaba, lábtörlő, táska újrahasznosítása szerepelt a műsorban, de volt PET-palackból, újságpapírból, cukorkászacskóból készített ruha is.  A padragi koordinátor Galambos Béláné.

Óvodabálra szóló támogatói jegy vásárlásával támogattuk a Padragkúti óvoda fejlesztését.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anagyalvár!

A karácsonyi, adventi időszakban részt vállaltunk Ajka város „Angyalvár” címszóval meghirdetett jótékonysági gyűjtési akciójában, nemcsak adományokkal segítettük a rászorulókat, hanem egy nap vállaltuk, hogy a Csékúti Baráti Kör tagjai tartottak ügyeletet, az erre a célra kijelölt faházban az Ajkai Agóra téren váruk, és megköszöntük a lakosoknak a felajánlott adományokat, elsősorban tartós élelmiszereket, tisztítószereket, gyerekjátékokat, könyveket és tartós ruházatot, ágyneműt stb.