Városrészi turizmus – Bakonygyepes

 

Bakonygyepes fejlődése képekben

Bakonygyepes rövid története

A települést 1212-ben említik Silva Gepus néven. A Gyepes név a gyepű („élősövény”) szóból származik, és az itteni erdő hajdan beletartozhatott a határvédelmi gyepűrendszerbe. Oklevélben először 1218-ban szerepel Gepus néven.

Telepítés helye Gyepes régészeti térképe alapján a Csigere-patak déli oldalán a Remésznél volt.

A török időkben 1552-ben már lakatlan. Az újratelepítése 1746-ban kezdődött és több hullámban történt. Az új Gyepes nem a régi helyén, hanem a mai települési helyen épült újjá. A betelepülők főleg magyarok, de voltak németek is. 1773-ban az új népességet magyarnak írják össze. Az újratelepítés fő szervezője Bek Sándor ügyvéd és földbirtokos volt.

A község neve: Gyepes, majd 1909-től: Bakonygyepes.

Gyepes kishatárú falu, kataszteri területe 1000 katasztrális hold. A lakosság földműveléssel és állattenyésztéssel foglalkozott. 1945 után Ajka iparának fellendülése hozott változást a foglalkoztatásban.

A lakosság az évszázadok során alig változott. 1785-ben 297 fő, 1910-ben 318 fő, 1941-ben 356 fő. Jelenleg 1000fő felett van.

A népszámlálási adatok szerint Gyepes vallásilag homogén, lakói szinte teljes mértékben római katolikus vallásúak voltak. Gyepes első templomát Bek Sándor építtette, amit 1761-ben szenteltek fel. Idővel ez kicsinek bizonyult. A jelenlegi templomot Péller Pál gyepesi születésű apátkanonok építtette, amit 1910-ben szenteltek fel.

Iskolája 1750-es években épült. Majd 1938-ban egy új iskolát építettek, mely az adott kor követelményeit maximálisan kielégítette. Az épület ma is meg van, azonban a tanítás 1977-ben végleg megszűnt.

Az 1848-as szabadságharcban a gyepesi Kun családból négy fő katonatisztként aktívan részt vett a harcokban.

Az első világháborúban 12 fő, míg a második világháborúban 7 fő hősi halottja és három fő civil áldozata volt a falunak.

  1. február 14-én alakul meg a termelőszövetkezet „Jószerencsét” névvel.
  2. január 1-től közös községi tanácsa lesz Magyarpolánnyal.

 

  1. április 1: Ajkához csatolják Bakonygyepest.

Ezt követően felgyorsultak a beruházások városrészünkben. Elsőnek1978-ban kiépítik a 3000 fm hosszú vízvezeték hálózatot. 1986: gázvezeték rendszer kiépítése, 1992: szennyvízelvezető hálózat kiépítése történt meg. 2002-től folyamatosan épül a kerékpárút. Továbbá játszóterek épültek. Teljesen megújult a Művelődési Ház és környéke, mely ma Bakonygyepes „központja”.

Ajka Bakonygyepes felé „terjeszkedett”. Sok családi ház épült. Így városrészünk lakossága kb. háromszorosa a régebbi lakosságnak.

Városrészünkben két civil szervezet működik. 1998 januárjában alakult a Gyepesi Örökségünk Egyesület. Az egyesület célja a faluközösség összetartásának erősítése, a kulturális, vallási hagyományainak felelevenítése, a fiatal generációknak való átadása.

1998 decemberében alakult a Gyepesi Nyugdíjas Klub. Céljuk a községben lévő nyugdíjasok összefogása, egymás segítése, valamint bekapcsolódás a kulturális eseményekbe és a régi hagyományok megőrzése. A klubnak van egy énekkara és egy színjátszó csoportja is. Aktívan részt vesznek Ajka város kulturális életében.

Összeállította: Áment Márton

 

1910-es évek végén készült csoportkép

1791-ben készült térkép

 

Szalatkai kastély

 

Mai Fő út aszfaltozás előtt
Utcakép tornácos parasztházakkal
1962-ben épült művelődési ház

 

2006-ban átépített művelődési ház

 

Forrás utca sátortetős házai

 

Halom utcai társasházak

 

Kerékpár út építése a Fő utcán
Épülő Péller Pál utca
Bakony utcai játszótér