Értéktár – Tósokberénd

Hagyományos rendezvények, népszokások a múlt században Tósokberénden

Az év első jelentős ünnepi időszaka a farsang volt, mely január és február hónapban nagyszerű alkalmat kínált elsősorban a fiatalok szórakozására. A farsangi bálokat nagyobb közösségi helyiség híján a Kalász és a Molnár kocsmákban rendezték meg.

Környékünk hagyományaival megegyezően a farsang legismertebb étele a kocsonya, míg finomsága az úgynevezett szalagos farsangi fánk volt.
Hasonlóan a magyar nyelvterület többi vidékének népszokásaihoz, farsang csúcspontja nálunk is az utolsó három nap volt, vagyis farsang vasárnap, hétfő és húshagyó kedd. Ekkor a legények egy nagy fatuskót húztak végig a falun meg-megállva azoknál a házaknál, ahol pártában maradt az eladó lány. Közben mulatós nótákat énekeltek, zajkeltő eszközökkel csörömpöltek.

Horváth Magda tanárnő vezetésével régi farsangtemető rigmusokat is felgyűjtöttek, majd a szokás bemutatását is láthattuk a nyugdíjas klub tagjaival 2014-ben a város 800 éves évfordulóján „A Tósok és Berénd a XIX. Században – Mozaikok” című színpadi előadásban.

A nagyböjti időszak végén Nagycsütörtök estétől a Nagyszombat esti feltámadási szertartásig Tósokberénden is kereplőkkel helyettesítették a „Rómába ment” harangokat. Siheder fiúk, nagyobb iskolások járták a falut, és a hajnali, déli, majd esti harangszó idején kereplőikkel jelezték az időt.
Húsvét vasárnap reggelén ételszenteléssel indult az ünnep. A templomba elvitt, szépen díszített kosarakban sonkát, tojást, kalácsot, sót tettek, majd miután megszentelte azokat a pap, jó ízűen elfogyasztották otthonaikban a családdal.

Míg vasárnap a templomi szertartásé volt a főszerep, addig a hétfő a világi mulatozásé volt. A vízzel, majd szagos vízzel, kölnivel locsoló legényeket itallal és süteménnyel kínálták a lányok, asszonyok. A jutalom pedig piros tojás volt, melyet délután felhasználtak az ügyességi versengésnél: aki bele tudta dobni a tojásba a fémpénzt, hogy az beleálljon, az nyerte a versenyt, illetve megehette a nyereményét. Este locsolóbállal zárult a nap.

Május elseje reggelére az eladó sorban lévő lányok ablaka elé, vagy udvarában a legények májusfát állítottak. Tósokberénden ez egy hosszú póznára erősített nyírfácska volt szalagokkal feldíszítve. A kocsmák udvarára is kerültek ilyen májusfák.
Május az ifjúság, a szerelem jegyében telt. Szinte minden hét végén volt egy-egy táncos, zenés majális. Tósokon ennek helyszíne a Csalitos volt, míg a beréndiek a Nyíresben rendezték ezeket a vidám összejöveteleket. Italról a helyi kocsmárosok gondoskodtak, és a zenekarok is mindig a szórakozni vágyók rendelkezésére álltak.
A májusfák elbontásának vagy kitáncolásának az ideje is újabb alkalmat kínált a mulatásra, bálok rendezésére, melyek leginkább a kocsmák udvarán zajlottak Pünkösd felé közeledve. Ahány májusfa, annyi bál…

Pünkösd, az egyházi év harmadik legnagyobb ünnepe. A vasárnapja- Húsvéthoz hasonlóan- a szertartásé, a léleké, de másnapja ismételten az evilági örömöké. Tósokberénden ekkor különleges futballmérkőzések zajlottak a falu örömére: kövérek a soványak, nősek a nőtlenek, idősek a fiatalok ellen. Ugyancsak ekkor jártak körül a faluban a lányok (négy nagyobb és egy kisebb) az úgynevezett pünkösdi királyné járással, melyben a jó és bőséges kendertermést igyekeztek biztosítani. A szokást Horváth Magda tanárnő idézte fel ugyancsak a 800 éves évfordulóra készült összeállításában.

A tanév befejezésekor juniálist rendeztek az iskolásoknak, valamint a szülői munkaközösség is szervezett bált ennek apropóján.
A mulatságok a nyár további részében az aratás, majd a cséplés befejezéséhez kapcsolódtak. Ezeknek a báloknak is a kocsmák udvara, kerthelyiségei adtak teret.
A falu legnagyobb közösségi rendezvénye a templom búcsújához kapcsolódik, mely Tósokberénden augusztus 20. :Szent István király ünnepe. A szertarást gyakran egy magasabb rangú egyházi személy, fő vendég celebráns vezette, emelve evvel az ünnep fényét. A szentmisén, majd a körmeneten való részvétel kötelező volt a hazalátogató rokonoknak, ismerősöknek is. Az ünnepi ebéd elfogyasztása után pedig kezdődhetett a szórakozás. Számtalan búcsús sátor állt hajdanán a templom körül, ahol sokféle árus kínálta a portékáját, a kegytárgyastól a cukorka árusig, de ringlisekből, célbalövő, célbadobó, egyéb ügyességet, erőt mérő standokból sem volt hiány.
Utóbbi években, emlékezve a nap másik titulusára, vagyis, hogy augusztus 20. az új kenyér ünnepe is, a szentmise után kenyérszentelésre is sor kerül, majd minden résztvevő meg is kóstolhatja azt.

Az ősz folyamán a betakarítások álltak a gazdasági munkák középpontjában. A szüreti felvonulás elmaradhatatlan esemény volt a faluban, minden korosztály részt vett rajta. A beöltözött menet az iskola mellől indult a Bajcsy-Zsilinszky utcából, a végállomás pedig a Kundermann kocsma volt. A rendezvény szervezői az ifjúsági szervezetek voltak. Az estét bállal zárták.

Október végén a földekről beszekerezett kukoricatermés megfosztására hívták a barátokat, szomszédokat a gazdák egy-egy portára. A megtisztított kukoricacsöveket ezután a padláson vagy a górékban tárolták. A munka végén forralt borral és kaláccsal vendégelték meg a segítőket.
Míg a kukoricafosztásnál a férfiak segítségére is szükség volt, a tollfosztás női munka volt. Erre a téli hónapokban került sor. A fosztás kalákában történt. Ezeken az összejöveteleken minden hír, pletyka kicserélődött, mindenkit összeboronáltak mindenkivel… A kínálat legtöbbször forralt bor, borleves és kalács, kuglóf volt. Az esti órákban a legények is ellátogattak a tollfosztókhoz, és a lányok, asszonyok nagy riadalmára elengedtek egy verebet, amely nagy pihefergeteget csapott. A munka tollas bállal zárult.

November végétől kezdődtek a disznóvágások, hogy karácsonyra friss hús kerüljön az ünnepi asztalra. Szinte minden háznál hizlaltak jószágot. A vágást és a feldolgozást hivatásos böllér vagy hentes irányította, a férfiak és a nők pedig az ősidőktől megszokott munkamegosztás szerint dolgoztak, segédkeztek: A leölés, pörzsölés, bontás, darabolás, húsdarálás a férfiak, míg a belsőségek megtisztítása, a főzés, a tartósítás a nők feladata volt. A disznóvágáshoz kapcsolódó menüben a hagymás sült vér és a dinsztelt máj szerepelt elsőként, melyet dél körül tálaltak fel, majd délután, este fele elkészült a friss sült hús is, amelynek kóstolására a segítők, közreműködők mellett meghívták a rokonokat is.
Tósokberénden is évente hagyományos szokás volt december 13-án a Lucázás. Az iskolás fiúk házról-házra járva elmondták verses jókívánságaikat, melyek főképp a termékenységre (tojásbőségre, állatszaporulatra) vonatkozott. A köszöntésért jutalmul pénzt kaptak.

Karácsony lelki előkészületeként utcánként, falurészenként csoportok alakultak és a Szentcsaládjárás szokását gyakorolták: December 15-től 9 helyre, naponta más-más családhoz vitték el a Szent Család képét, ahol azt közös imádsággal, énekekkel fogadták. A „befogadó” családnál megvendégelték a betérőket, majd beszélgetésre is sort kerítettek a családhoz és a közelgő ünnephez kapcsolódva. A Szent Család képét a templomból indították az első helyre, majd esténként vitték tovább házról házra. Végül december 23-án visszavitték a templomba, vagy az utolsó vendéglátó őrizte egy éven át.
Karácsony előestéjén és napján a betlehemező gyermekek tértek be a családokhoz. A betanult dramatikus játékért, melyben a Kisjézus születéstörténetét adták elő, továbbá az ünnepköszöntésükért megvendégelték őket.
Az ünnep alkalmából a faluban napi szolgálatot végző csordás és kanász is beköszöntött jókívánságaival a házakhoz. Ajándékul kolbászt, szalonnát illetve pénzt kaptak.
A karácsonyi időszak bővelkedik nevezetes névnapokkal, közülük is egykor a leggyakoribbak: István és János. E nevek viselőit rokonok, ismerősök, barátok, társaságok széles körben köszöntötték újabb alkalmat kínálva a december végi vendégjárásra.

Újabb kori szokások, rendezvények Tósokberénden

Falunap

1989 után az első falunap az augusztus 20-ai búcsúhoz kapcsolódott. Vetélkedők, sportversenyek színesítették a több napos rendezvénysorozatot.
Később a rendezvény ideje júniusra került, az iskola udvarán állított májusfa kitáncolásához igazodva.
Az utóbbi években nyár közepén szervezik meg a falunapot, melyen a legnépszerűbb esemény a baráti társaságok között zajló főzőverseny.

↑ Lap tetejére ↑

Kategóriák a helyi értéktár összeállításához

1. Híres emberek, csoportok:

Angermeier
János
Bécsi
János
Fódi
Tibor
Hannig
András
Hefler
Ferenc
Horváth
István
Horváth
Magda
Hümpfner
Tibor Antal
Jós (Jáger)
Mihály
Kundermann
Béla
Kundermann
Jenő
Tóth Gáborné
Kundermann Lujza
Tilhof
Endre
Tomor
Sándor
Tomózer
Gyula
Várbíró
Kálmán
Villányi
Szaniszló

2. Építmények:

Tornácos lakóház

↑ Lap tetejére ↑

3. Emlékhelyek, szobrok:

  • Templomkert: Nepomuki Szt. János szobra, Szent II. János Pál szobra, Emlékoszlopok az I.Világháború hőseinek, A II. Világháború hőseinek emléktáblája
  • Templomban: Farkas Tibor szobrai: Szent István Király, Szűzanya
  • (volt) harang
  • Széchenyi utca: Szent István Király szobra
  • Iskola előtt: II.Rákóczi Ferenc domborműve, Háborús hősök emlékműve, Emlékoszlop 1956, 1848 emlékére
  • Szűzanya szobra
  • Beréndi temető: Hannig András honvéd sírja
  • Kőkeresztek: Szent István utca, Dobó Katica utca, Buszvégállomás, Széchenyi utca, Beréndi temető (2 db), Tósoki temető, Templomkert, Bajcsy-Zsilinszky utca
  • Fémből készített kereszt (régi vasútállomás felé)
  • Béka miniszobor: Bajcsy-Zsilinszky utca
  • Liliom utca: Bányász család

4. A természeti környezet különlegességei:

Torna
A Torna Kolontárnál
Torna
Fiatalok a Nyíresben

5. Tárgyak:

  • Hagyományos mezőgazdasági eszközök, szerszámok: eke (fából, vasból), tehénvakaró, kolompok, ostorok, kanászkürt, favilla, vonyogó…
  • hajdani használati eszközök: kosarak (vesszőből, kukoricacsuhéból), zsomporok, seprűk (cirokból, fűzvesszőből), tollseprű, kenőtoll, kendervászonból készített textíliák, konyhai edények(agyagból, fémből, fából)…
  • díszített tárgyak (Fafaragás: Gulyás János)…
  • Városi Múzeumban: Takács- és szabócéh zászlója (1860-ból)
  • Mini múzeum

6. Népszokások:

  • Farsang
  • Farsangtemetés
  • Húsvéti kerepelés, locsolás
  • Majális
  • Májusfa állítása (2010) (2024)
  • Pünkösdölés
  • Juniális
  • Szüreti bál
  • Búcsú, kenyérszentelés
  • Kukoricafosztás
  • Tollfosztás
  • Lucázás
  • Szálláskeresés
  • Betlehemezés
  • Karácsonyi, újévi köszöntők
  • Nevezetes névnap köszöntők
  • Gazdaköri felvonulás
  • Falunap

↑ Lap tetejére ↑

7. Viselet:

  • sváb hétköznapi

8. Hímzés:

  • gépi slingelés
  • hímző tanfolyam

9. Étel:

  • stercek, pogácsák, lepények, kugli, prósza, fánkok, gombócok, disznóvágásnál: sült vér…

↑ Lap tetejére ↑

10. Alkotók:

Festők, grafikusok (2011) (2014):

Kézművesek – egykori:

  • Reviczky András kalapos
  • Bécsi János kertész
  • Grőber Sándor asztalos
  • Szűcs István szűcs
  • Rosta Károly üveges
  • Molnár János kosárkészítő
  • Baracska Kálmán cipész
  • Jáger család kovács
  • Badics család kovács,
  • Názer Ferenc takács,
  • Zarka János férfiszabó
  • Kelemen Gyula fafaragó
  • Horváth család, Szurics Kálmán, Gáncs Ernő fodrász

Lovas fuvarozók:

  • Hajdú Ferenc, Gombosi Imre, Fódi Tibor,
  • Orsós Tamás, Kroyerék, Hingerék, Bolláék

Ma is tevékenykedő kézművesek:

  • Dománé Egervári Brigitta viseletkészítő,
  • Vági Róbert cipész,
  • Horváth Rita bőrműves,
  • Radics Anita tojás díszítő
  • Egervári Edina fodrász

↑ Lap tetejére ↑

11. Dal:

  • Áldott legyen a perc… (Karácsonyi ének)
  • Mikes induló kottája (PDF)

 

12. Versek, előadók:

  • Józsa Károly: Harangjáték (vers)
  • Egykori: Fódi Tibor zenész, Bécsi Mátyás zenész
  • Ma is aktív: Vajai Károlyné szavaló

13. Könyvek, újságok, dokumentumok, fotók a településről:

  • Tilhof Endre: TósokBerénd és temploma (Ajka, 2000)
  • Tilhof Endre: Tósok hét évszázada (Ajka, 2001)
  • Tomózer József: 150 év Tósok Berénden -150 Jahre in Duschigwehrend (Ajka, 2009)
  • Csendesné Bosits Éva – Tilhof Endre: Külön is együtt (Tósok, Berénd, Tósokberénd) (Ajka, 2021)
  • Csendesné Bosits Éva – Burján Károly: Tósokberéndi Hírmondó 2013, 2015/1-2, 2015/3-4, 2015/5-6, 2015/7-8

↑ Lap tetejére ↑

Adalékok Tósokberénd történetéhez
Domján János

Szobrok és keresztek képgalériája A Czeiner család és Tósokberénd kapcsolata Tósokberéndi céhrelikviák

↑ Lap tetejére ↑

Az első világháború áldozatai

↑ Lap tetejére ↑

Templomok Tósokberénden

A beréndi katolikus
templom
A templombelső
A tósoki református
templom
A templombelső

Régi egyházi anyakönyvek (beréndi, tósoki, ajkai)

Egy régi biblia – 1866
Születési anyakönyv – 1726
Házassági anyakönyv – 1781
Halotti anyakönyv – 1784

További katolikus, református és evangélikus anyakönyvek

↑ Lap tetejére ↑

Tósokberéndi malmok

A Torna patak a városlődi erdőben ered. Vízjárása eléggé szeszélyes, ez azonban nem akadályozta az embert, hogy partjain saját hasznára malmokat építsen. Amerre végigfolyik, szinte mindenhol megtalálhatjuk a hajdani molnárság nyomait.
A Torna ajkai szakaszán nem alakult ki nagymultú malomipar, nem voltak céhek.
Az első okleveles említés 1495-ből való. Az ezen okiraton feljegyzett Felső malom feltűnik 1660-ban és egy 1694-es összeíráson is. Pontos helyét ma már nem ismerjük.

A Torna patak malmai (1858)

Angermeier malom
Metsző malom
Felső malom
Lőrintei malom

Az 1876. évi soproni kereskedelmi kamarai kimutatás szerint Ajkán van :

  • 4 db vízi fűrészmű
  • 6 db vízimalom.

Mivel Tósokberénd és Bódé Ajkához tartozik, a rájuk vonatkozó adatok is idetartoznak.
Tósokberénden van 5 vízimalom és 1 vízi fűrészmű.

A malmok feudális állapota nem kedvezett a malomipar fejlődésének. Korszerűsítik őket, s ez a folyamat az 1890-es évektől kb. az I. világháború kitöréséig tart. Ebben az időben jelennek meg a forradalmasító hengerszékek.
Eddig még nem kiderített okból, a múlt század végén a zirci apátság kezdi eladogatni malmait. Így kerülnek magánszemélyek kezére pl. Tósokberénd malmai.

A gazdasági válság idején a molnárság helyzete nagymértékben rosszabbodik. A búza ára 32 pengőről 8 pengőre esett le.
Közvetlenül a II. világháború kitörése előtt Ajkán felépül a Timföldgyár és Alumíniumkohó valamint az Erőmű. Természetesen állandó vízkivételre volt szükségük a malmoknak, s ez éreztette hatását. A molnárok egyre többet panaszkodtak a kevés víz miatt, ami a szárazság idején úgyis kevés volt. A vízkivétel egyaránt érintette az ajkai és a tósokberéndi malmokat.

A II. világháború alatt nagyrészt megsérültek, a benn maradt gabonát elhordták.
Az élelmezés szükségessége miatt hamar rendbehozták őket. Sőt néhány helyen korszerűsítették is, pl. a Hefler féle malmot 1947-ben villamosítják, új szita és tisztítóberendezéseket alkalmaznak. Az ország szocialista átépítése során a malmok is állami tulajdonba mentek át. A kis teljesítő képességűeket leállítják nem kifizetődő voltuk miatt.

Sebő József: Ajkai malmok, molnárok (részlet)


Itt említem meg, hogy működött Berénden egy ún. szárazmalom is a (mai) Szt. István u. 87. számú házban, a Geiger család tulajdonában. E malomban, népszerű nevén olajütőben, ökör és/vagy lóvontatással olajos magvakból – leginkább tökmagból – olajat sajtoltak. Az 1940-es években szűnt meg, helyén épült fel Tósokberénd filmszínháza, amelynek tulajdonosa az államosításig Temesi József volt. (Ma pékség működik az épületben.)

Tilhof Endre: Tósokberénd és temploma (részlet)


Angermeier (Aporfi) malom

(több kép)

Google Maps térkép
2011
Google Maps térkép
2018
Google Maps térkép
2024
A malom a
Tornapatak felől
Malombelső,
első szint
Malombelső, létra
a másodikra

Alsó- v. Metsző- v. Hefler malom

(több kép)

Légifelvétel1978
Google Maps térkép2018
Google Maps térkép2024
A malomépület1982
A duzzasztóműmaradványai
A lakóépületbejárata

↑ Lap tetejére ↑

Tósokberéndi Vigasságok

TBV 2010
TBV 2011/1
TBV 2011/2
TBV 2011/3
TBV 2011/4
TBV 2011/5
TBV 2012/1
TBV 2012/2
TBV 2012/3
TBV 2013
TBV 2014/1
TBV 2014/2

↑ Lap tetejére ↑